27 kwi 2012

pracownia na Podlasiu


Będąc na bardzo krótkiej wycieczce w okolicach Czarnej Białostockiej miałem niecodzienną okazję zwiedzić pracownię pana Jana Kudrewicza. Garncarza nie było, przyjęła i oprowadzała nas jego żona.

 
  

Pracownia składa się z jednego niezbyt dużego pomieszczenia. W centralnym punkcie stoi blaszany kocioł, piec ogrzewający pracownię, która pełni także rolę suszarni. 

U powały na deskach poustawiane są suszące się naczynia. Pracownia mieściła też dwa, przerobione na elektryczne koła garncarskie, a nawet piwniczkę zdołowanej gliny z własnego wyrobiska.suszące się naczynia na deskach tworzą sufit pracowni


dół z gliną


podstawowe narzędzia używane podczas toczenia

 

Wypały odbywają się w dwóch tradycyjnych piecach. Większy jest w stanie pomieścić nawet 1800 garnków co oznacza około trzech tygodni codziennej 12 godzinnej pracy garncarza. Piec osiąga 1000 st. C w ciągu około 24 godzin. Pali się głównie sosną. Wypał siwaków z których słynie okolica, kończy się zapakowaniem specjalnie odkładanych na ten cel tzw. smolnych szczap, najbardziej żywicznych i zamknięcie otworów dymnych. Piece nie mają komina. 
wysuszone naczynia przed zapakowaniem do pieca
zejście do paleniska


wejście do komory większego pieca

komora mniejszego


mniejszy, widok z boku, kratery widoczne na szczycie to otwory dymne

6 komentarzy:

 1. Na wypalaniu, to ja się nie znam, ale "zdołowana glina" utkwiła mi w głowie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marku, jeżeli tekst pisze garncarz z depresją to taka zbitka musi pojawić się prędzej czy później:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za dobre słowo Joanno.

  OdpowiedzUsuń
 4. super! palenie w tych piecach to musi być niezła akcja. dół z gliną zdołowaną fenomenalny. zanim siądzie musi nakopać, zagnieść...letko nie jest:)
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. lekko nie, ale wszystko pod ręką:)

  OdpowiedzUsuń