1 kwi 2012

Rou Gui czyli right stuff czyli magdalenkaWiadomo smak może nas cofnąć w przeszłość. Dziwny zmysł z wbudowanym wehikułem czasu.
Rou Gui - pite z Wojtkiem kilka tygodni temu w pierwszym łyku ma smak jednoznaczny, konopny, słodkawy, dymny. Podczas tego wieczoru wrażenie z następnymi czarkami ustępuje innym tonom a Rou ustępuje w końcu innym herbatom. Większość z nich to dla mnie nowości, więc nie ma czasu skupiać się na detalach.O herbacie zapominam. Do dziś, bo Wojtek zostawił mi małą foliową paczuszkę. Wracam do tej herbaty kompletnie nie pamiętając o poprzednich odczuciach. Taki mam feler, łatwo zapominam i nie lgną do mnie chińskie nazwy.
Dzieje się znowu to samo, magdalenka zaczyna działać.
Potrafię dość dokładnie określić czas i miejsce.  A właściwie wiele miejsc z podobnego okresu. Coś trzeba wybrać. OK, jest rok 1988, Gorzów. Festiwal. Nikt nie robi tu specjalnych ceregieli. Stróże babilonu (wiem, dziwnie to teraz brzmi) mają inne, bardziej polityczne zmartwienia. Pokpiwamy z chłopaków z Daabu co to niby są przeciw teoretycznie a praktycznie to niekoniecznie. Co innego Marcin, jest po chemii, wypadły mu dready i zagrał wtedy chyba swój ostatni koncert.
  Uwaga: wiem, że tak mogłoby się wydawać po chaosie (nazwijmy go wielowątkowością) tego postu, ale nie zażyte zostało podczas jego pisania nic poza wspomnianą wyżej herbatą. Nie jest też zachętą do narkotyków a nawet wprost przeciwnie. Z tamtych czasów została mi tylko słabość do reggae.4 komentarze:

 1. super czapka! czy ten z bródką rozpięty to jesteś Ty?

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka polifoniczność narracji odzwierciedla narrację świata, w którym wiele rzeczy dzieję się na raz, a przecież wszystko utrzymuje się w harmonii. Więc, tekst świetnie napisany, cudowna ceramika na zdjęciach. A reggae, to również moja wielka miłość. Zresztą w tamtych czasach mówienie o wielkiej niewoli babilońskiej jakoś nam pomagało. Później okazało się, że nasze nadzieje, to tylko iluzje, bo kolejny Babilon był równie bezwzględny i znacznie mniej ma skrupułów.
  Jeśli idzie o nazwy herbat, to moje nazewnictwo wygląda tak: "oolong pachnący jak woda od ziemniaków", "chińska zielona o zapachu fiołków", itd. :) Zwyczajnie nie chce mi się tego zapamiętywać :)
  Czy już mówiłem, że piękna ceramika? Mówiłem, ok :)
  To ja sobie zrobię herbaty "koreańska, zielona, zapomniałem jak się nazywa" i posłucham Marleya.
  Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. wszystko ze sobą jest powiązane i nie wiem, może z racji tego, że jesteś poetą, że na zdjęciu w "super czapce" jest Marcin Kaczyński "Jah'dek", który gdyby nie zmarł na raka w 89, po drodze do dziś mógłby być jakimś ministrem (jak inni jego kumple z WiPu), czy dlatego że jest tam dedykacja dla niego a tytuł pochodzi ze starej piosenki Bakszyszu (który tam grał), czy z powodu tego co napisałeś o "systemie" przypomniał mi się wiersz Jacka Podsiadły (który też tam gdzieś siedzi poza kadrem) "sistims must change":
  "Tak, systemy muszą się zmienić.
  Świat, cudowny skarb dany ludziom
  nie może być skarbem państwa... "

  wiersz taki sobie, ale za to jak wszystko do siebie pasuje:)


  dzięki za dobre słowa o ceramice i słowa pocieszenia jeśli chodzi o obce nazwy (choć do końca ci nie wierzę;) i smacznej "zielonej koreańskiej" :)

  OdpowiedzUsuń